Categorie

Evanghelia în limba romană cu caractere kirilice tipărită în anul 1821

Publicat

La Mănăstirea Vlădiceni odata cu icoana Maicii Domnului s-a intrat in posesia Evangheliei, tiparita in anul 1821 in limba romana cu caractere kirilice ce a apartinut manastirii. Este de dimensiuni mari, ferecata cu coperti de alama aurita. Redam textul ce se afla pe una din coperti:"ACEASTA SFANTA SI DUMNEZEIASCA EVANGHELIE ESTE FACUTA PRIN STARUINTA SI OSTENEALA ROBULUI LUI DUMNEZEU ARHIMANDRITUL EPIFANIE DIMITRESCU STARET AL SCHITULUI SFANTUL ''IOAN TEOLOGUL'' DIN SFANTUL MUNTE ATHOS SI AL FILIALEI DIN COMUNA BUCIUM JUDETUL IASI, PENTRU BISERICA ACESTUI SCHIT FILIAL, SI NEIERTAT ESTE CINE O VA INSTRAINA. FACUTA IN AMINTIREA SCAPAREI DIN GROAZNICA EXPLOZIE DE LA SOCOLA ROSIE DIN 1918."

Citește alte articole despre: