Icoana "Ivirita"de la Manastirea Vladiceni

Publicat

Icoana este pictata la Sfantul Munte Athos in anul 1930, se crede ca la schitul romanesc "Prodromu". Ctitorii sunt trecuti pe strana care incadreaza icoana, doar ea, avand aproximativ 2m. Atat icoana cat si strana sunt din lemn de tisa. Tehnica executiei este din vechime, se observa fondul de aur cat si chenarul (folosindu-se rasina) ce imita pietrele scumpe. "Pictata si sfintita la Sfantul Munte Athos" - textul din marginea de jos a Icoanei. Donata de: Dan si Elena Vasilescu, Gheorghe si Elena Soficu, Gheorghe si Maria Rusu. Icoana a stat in biserica veche a Manastirii Vladiceni, construita in anul 1923, pe locul alteia, din anul 1908, distrusa la explozia unui depozit de munitii de la gara Socola. Vreme de 40 de ani Icoana a mangaiat si alinat multe suferinte ale celor care i s-au rugat cu credinta. Dupa anii ‘70 Icoana a fost luata de parohia Tomesti, deoarece manastirea se desfiinta, in urma decretului 410, care alunga afara calugarii din manastiri. In anul 2010, in luna noiembrie, la initiativa conducerii Manastirii Vladiceni, cu binecuvantarea Inaltpreasfintitului Parinte Teofan, Mitropolitul Moldovei si Bucovinei si cu bunavointa preotului paroh Gheorghe Florea de la parohia Tomesti, icoana "s-a intors" la manastirea unde ctitorii au donat-o. Aici a fost restaurata gratuit, ca dar adus Maicii Domnului, de catre doamna profesor Maria Nimirciag, din localitatea Vladiceni. Din ziua venirii in manastire, icoana revarsa asupra obstii monahilor, cat si a credinciosilor nenumarate binefaceri si daruri prin milostivirea Preacuratei Fecioare Maria. Este asezata in biserica mare a manastirii in partea stanga in naos.

Citește alte articole despre: